6 vecí, na ktoré pred cestou do zahraničia určite nezabudnite

Užitočné tipy a rady, ktoré vám pomôžu zabezpečiť si skvelú dovolenku.

Situácia v krajine

Preverte si aktuálnu situáciu v krajine, kam cestujete, ale aj situáciu v tranzitných krajinách. Preverte si predpoveď počasia, aktuálnu politickú a bezpečnostnú situáciu a odporúčania Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Dôležité internetové stránky

http://www.mzv.sk/sk/cestovanie_a_konzularne_info/stredisko_pre_pomoc_obcanom
http://www.mzv.sk/sk/cestovanie_a_konzularne_info/oznamy_a_upozornenia_pred_cestovanim

Cestovné poistenie

Cestovné poistenie považujte za nevyhnutnosť pri každej ceste do zahraničia. Pokiaľ sa vám alebo vašim blízkym stane úraz alebo náhle ochoriete, komerčné cestovné poistenie vám ušetrí značnú časť peňazí. Vysoké ceny za poskytnutie zdravotnej starostlivosti v zahraničí môžu nepoisteným predražiť dovolenku aj niekoľkonásobne. Ďalšou výhodou je nonstop asistenčná služba. Odborný personál vám poradí, ako postupovať a kde vyhľadať pomoc, kedykoľvek to budete potrebovať a  kdekoľvek vo svete sa budete nachádzať. Pomôže vám aj v prípade ďalších udalostí, ktoré spadajú do vášho poistného krytia [napr. strata batožiny, strata dokladov].

Najjednoduchší spôsob je uzatvoriť poistenie cez internet vyplnením krátkeho formulára.

Zdravie

Pokiaľ máte zdravotné problémy alebo pravidelne užívate lieky, nezabudnite si zbaliť všetko, čo potrebujete. Pre istotu sa zbaľte na viac dní, ak by sa náhodou váš pobyt predĺžil. V prípade život ohrozujúcich alergií alebo chorôb (napr. alergia na poštipnutie včelou, astma, epilepsia) si pripravte balík prvej pomoci spolu s pokynmi, ako postupovať, vo viacerých jazykoch. Ak cestujete do exotickej krajiny, v dostatočnom časovom predstihu si zistite všetky očkovania, ktoré sa v danej krajine odporúčajú alebo sú povinné. Ak ste momentálne chorý, nezanedbajte to! Rozhodne by ste nemali cestovať. Váš zdravotný stav sa môže zmenou klimatických podmienok rapídne zhoršiť. Na cestách dbajte na hygienu. Nekonzumujte ovocie a zeleninu umytú v miestnej vode. Pite len balenú vodu, prípadne si vodu prevarte. Vyhýbajte sa stánkom s jedlom na trhoch a uliciach. Dbajte na čistotu rúk.

Doklady

Pred cestou si overte platnosť svojich dokladov. Zistite si, či je v krajine vízová povinnosť a ako treba postupovať pokiaľ potrebujete povolenie na vstup do cudzej krajiny. Ak cestujete autom, overte si, či v danej krajine postačuje slovenský vodičsky preukaz alebo potrebujete medzinárodný.

Informovanosť

Informujte najbližších o mieste svojho pobytu. Vždy je dôležité mať kontaktnú osobu, ktorá pozná presný itinerár vašej cesty. Ak počas pobytu v zahraničí plánujete navštíviť viac krajín, nie vždy sa vám môže podariť spojiť sa s najbližšími. Preto odporúčame držať sa svojho plánu cesty čo najdôkladnejšie.

Pre vlastnú bezpečnosť si zistite, či má Slovenská republika v krajine, kam cestujete, svoje zastúpenie. Takisto dávame do pozornosti dobrovoľnú registráciu pred vycestovaním na stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Jedná sa o bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách.

http://www.mzv.sk/App/Reg/RegGate.nsf

Batožina

Pred cestou si u prepravcov (letecká spoločnosť, autobusová spoločnosť atď), preverte podmienky batožiny – počet kusov, ktoré si so sebou môžete zobrať, maximálnu váhu batožiny, zakázané predmety. Kdekoľvek sa budete nachádzať, nenechávajte svoju batožinu nestráženú. Dávajte si pozor na rôzne požiadavky o prenesenie batožiny do zahraničia. Mnohokrát môže ísť o spôsob, ako dostať z krajiny nelegálny tovar.

Šperky a iné cennosti majte vždy pri sebe.