Letné krádeže a vlámania stoja okradnutých Slovákov milióny eur

Letné mesiace neznamenajú dovolenku a oddych pre každého, zlodeji si voľno neberú. V minulom roku počas troch letných mesiacov riešila polícia takmer desaťtisíc prípadov majetkovej kriminality. Spôsobená škoda sa vyšplhala na 19,74 milióna eur, čo je v priemere 2000 eur na jeden prípad. Poistenie domácnosti pokryje v takýchto nepríjemných situáciách finančnú stratu klienta a pomôže mu jednoduchšie sa vyrovnať so spôsobenou škodou.

Väčšina majetkovej kriminality, takmer tretina všetkých prípadov na Slovensku, sa vlani v lete stala v Bratislavskom kraji. Ani v Košickom kraji nebol súkromný majetok pred zlodejmi v bezpečí, každý šiesty prípad majetkovej kriminality sa udial práve tam. Znížiť riziko vykradnutia domácnosti počas letných mesiacov pomôže nielen kvalitné zabezpečenie domu alebo bytu, ale aj dodržiavanie základných bezpečnostných zásad.

TOP 5 praktických tipov na ochranu majetku proti krádeži od Poisťovne Poštovej banky

 1. Pred odchodom na dovolenku vytiahnite všetky rolety a žalúzie. Ak ich necháte zatiahnuté, je to signál, že nikto nie je doma.
 2. Nenechávajte kľúče pod rohožkou, v črepníku či pod kameňom, tieto miesta zlodeji dobre poznajú. Radšej zverte kľúče do starostlivosti niekoho z rodiny alebo spoľahlivému susedovi.
 3. Pokiaľ udržiavate dobré vzťahy so susedmi, požiadajte ich alebo vašich príbuzných o občasnú kontrolu poštovej schránky a sledovanie vášho príbytku. Aj pravidelné vetranie bytu či polievanie kvetov počas vašej neprítomnosti zlodejov zvyčajne odradí.
 4. Zaobstarajte si elektronické spínacie zariadenia, ktorými sa dá jednoducho načasovať automatické rozsvecovanie svetiel v miestnostiach.
 5. Nenahrávajte na telefónny záznamník odkaz, že ste na dovolenke, ani o tom nepíšte na sociálnych sieťach.

Vyššie uvedené tipy sú odporúčaním poisťovne ako odradiť potenciálnych zlodejov. „Ak máte svoj majetok poistený skontrolujte či je poistený aj proti krádeži a či zabezpečenie vášho bývania zodpovedá zmluvným požiadavkám poisťovne. Ak vás aj napriek všetkým opatreniam zlodeji  navštívia, situáciu vám pomôže zvládnuť poistenie bývania od Poisťovne Poštovej banky,“ hovorí Naďa Urbanová, hovorkyňa Poisťovne Poštovej banky. Poistenie bývania je možné uzavrieť v každej pobočke Poštovej banky a  na predajných miestach Slovenskej pošty. Stačí na to len občiansky preukaz, základné informácie o poisťovanej nehnuteľnosti a hodnote zariadenia či vybavenia domácnosti.

Majetková kriminalita v lete 2012

rok  2012

jún

júl

august

spolu

počet prípadov

3108

3212

3268

9588

spôsobená škoda

6,73 mil €

6,76 mil €

6,25 mil €

19,74 mil €

Zdroj: MV SR

Rozdelenie podľa krajov

 1. BA           26,3 %
 2. KE           16,3 %
 3. BB           11,8 %
 4. ZA           10,4 %
 5. PO          10,2 %
 6. TT          9,5 %
 7. NR          7,9 %
 8. TN          7,6 %

Zdroj: MV SR