Nepoistená lyžovačka môže stáť aj tisícky eur

Slováci najčastejšie vyhľadávajú lyžiarske trate v Rakúsku, Taliansku, Francúzsku a Slovinsku. Úraz na zjazdovke a liečba v zahraničí môže stáť lyžiara či snowboardistu celý majetok. Nemali by preto vycestovať bez cestovného poistenia.

Aj pri lyžovaní platia pravidlá, ktoré usmerňujú správanie na zjazdovke. Tzv. Biely kódex prijala Medzinárodná federácia lyžiarov, aby lyžiarom a snowboardistom pripomenula ich povinnosti pri bezpečnom lyžovaní. Pravidlá upozorňujú, že na zjazdovke nie je lyžiar zodpovedný len za seba, ale aj za ľudí okolo. Aby lyžiari minimalizovali riziko úrazu a vytúžená lyžovačka sa nezmenila na nočnú moru, odporúča Poisťovňa Poštovej banky dodržiavať tieto základné rady:

Pred lyžovačkou sa vhodne oblečte a skontrolujte si výstroj, nezabudnite na prilbu, dokáže zabrániť až 60% úrazov

  1. Pred ani počas lyžovania nepite alkohol
  2. Riaďte sa značkami a dodržiavajte pokyny horskej služby
  3. Nepreceňujte svoju kondíciu a schopnosti, nepodceňujte prírodné faktory
  4. Uzatvorte k cestovnému poisteniu pripoistenie rekreačných zimných športov

„Zodpovednosť pri lyžovaní zahŕňa aj uzavretie cestovného poistenia, ktoré kryje všetky nečakané udalosti, ako je zranenie, zodpovednosť za škodu či strata batožiny. V prípade úrazu tak nemusíte platiť vysoké náklady za liečbu. Tie sa napríklad pri zranení nohy môžu vyšplhať aj na viac ako 35-tisíc eur,“ hovorí Naďa Urbanová, hovorkyňa Poisťovne Poštovej banky.

Opodstatnenosť cestovného poistenia potvrdzujú aj osobné skúsenosti lyžiarov. Pán Róbert si pri lyžovaní v rakúskom Schladmingu spôsobil poškodenie kolena. „Po niekoľkých vyšetreniach ma čakala operácia. Dostal som aj podporné prostriedky, aby som mohol chodiť. Po pár dňoch som absolvoval prevoz domov. Náklady na liečbu sa celkovo vyšplhali na 5 500 €. Poisťovňa ich v plnej sume uhradila za mňa,“ uvádza Róbert.

Poisťovňa Poštovej banky ponúka vo svojom cestovnom poistení pripoistenie rekreačných zimných športov. Zahŕňa klasické zimné športy, ako napr. lyžovanie, snowboardovanie, bežecké lyžovanie a sánkovanie po vyznačených zjazdovkách a trasách.

Komplexný balík poistenia zahŕňa poistenie liečebných nákladov, poistenie batožiny, doplnkové asistenčné služby, poistenie zodpovednosti za škodu i úrazové poistenie.

Poistiť sa dá rýchlo a jednoducho ONLINE z pohodlia domova. Poisťovňa Poštovej Banky ponúka zvýhodnenú cenu poistenia pri cestovaní do Talianska a Rakúska, teda pri najviac navštevovaných destináciách. Cena za základný balík do týchto krajín je 1,40 € za deň. Cena za rozšírený balík je 1,80 € a za komplexný iba 2,02 €.

Najčastejšie zranenia Slovákov pri lyžovačke

Zranenia Priemerné náklady v €
Zlomenina stehennej kosti 36 710,00
Zranenia chrbtice 23 186,00
Poranenia brušnej dutiny 19 451,00
Poranenie lebky 14 371,00
Zlomeniny horných končatín 11 174,00
Zlomenina členka 9 632,00
Poranenia hrudníka 5 716,00
Povrchové zranenia 5 101,00
Poranenia tváre 1 803,00

Pomer poistných udalostí v jednotlivých krajinách

Krajina Sezóna 2012/2013
Rakúsko 43,78%
Taliansko 41,79%
Francúzsko 6,47%
Nemecko 1,99%
Švajčiarsko 1,99%
Kanada 1,99%
USA 1,00%
Nórsko 0,50%
Fínsko 0,50%